23 August, 2009
18 August, 2009
15 August, 2009
08 August, 2009
04 August, 2009
24 July, 2009
21 July, 2009
Jupiter
19. julija je na Jupiter trčilo telo (komet ali asteorid) in na njem pustilo temen madež. Včeraj mi ga je uspelo posneti in tudi vizualno opazovati. Madež je viden na spodnji fotografiji spodaj desno. Prva fotografija je nastala, ko je bil Jupiter pa višje na nebu s tem pa so bili tudi pogoji boljši.
15 July, 2009
14 July, 2009
Vulkanski sončni zahod
02 July, 2009
01 July, 2009
Kitova usta
30 June, 2009
LP supercelica (?)
25 June, 2009
09 June, 2009
07 June, 2009
Storm-chasing po Furlaniji - 6.6.09
Ker je bila napoved ugodna, smo se jaz, Jure A. in Peter A. odločili za "chase-day". Na začetku smo se utaborili v Sežani, kar se je izkazalo za zelo dobro idejo. Dobili smo se okoli treh, ko sem jaz prišel iz Novega mesta. Satelitska in radarska slika najprej ni bila zelo ugodna, a je kaj kmalu v Benečiji ekspodirala prva celica. Hitro smo šli za njo, in jo ujeli blizu Udin na bencinski črpalki, ki se je na koncu izkazala za najboljšo lokacijo dneva. Imeli smo 3 DSLRje in eno kamero, s katero je upravljal Peter.
V Novem mestu. Ljubljana 61km...
Prva celica na bencinski postaji v bližini Udin. Zelo lep inflow banding. Na žalost so bili vse okoli stratusi, ki so zakrivali pogled na kakršno koli drugo stukturo. Pogled na levo stran bi razkril še eno celico z res norim inflowom.
Tule pa smo že na cesti v lovu za prej omenjeno celico. Kmalu se nam je začel prikazovat tale pogled. V tem trenutku je bilo vsem jasno da gre za izjemno supercelico.
Izjemen wall-cloud. Rotacija je bila neverjetna. Na žalost smo bili malce pozni, tako da smo morali vse skupaj fotografirat iz avtomobila.
Še enkrat neverjetna struktura wall-clouda. Tule je bil zelo blizu.
Na cestninski postaji, stojimo v koloni... Za nami pa izvrsten wall-cloud z očitnim loweringom. A je tule imelo namen sproducirat tornado?!
Nato smo se ustavili pri nekem McDonaldsu, kjer smo naprej opazovali razvoj te supercelice, a je ta hitro izgubila strukturo, ko se je zadela v hribe. Vseeno je bila rotacija zelo dobro vidna, inflow pa še vedno svinjsko močen. Malce smo počakali, pogledali radarsko sliko in opazili da se v Benečiji že kuha nova supercelica in jo mahnili nazaj južno proti Palmanovi, kjer smo se zopet ustavili na počivališču in premlevali naš naslednji premik.
Iz avtomobila...
Na počivališču blizu Palmanove. Tu nismo vedeli, a ta supercelica je od Trevisa spustila vsaj dva tornada, eden celo F3 tornado, ki je prepotoval 10.5km, s povprečno širino vrtinca 250 metrov...
Tule pa smo zopet nazaj severno proti Udinam, opazujemo isto supercelico in razmišljamo koliko severno bi še zneslo it...
Začela se je ustvarjat zanimiva struktura...
Na isti bencinski postaji kot prej. Pričakal nas je naslednji fantastičen pogled.
Tole je potrebno videt v živo, slike naredijo krivico!
Supercelica čez celo nebo, od vzhoda do zahoda...
V središču dogajanja. :) Avtor fotke : Jure A.
Skratka, naš prvi storm-chasing se je izkazal za zelo uspešnega. Ujeli smo vse kar je bilo v naši moči. Če bi imeli malo več sreče, bi tadruga supercelica tudi nam sproducirala tornado. Na žalost se je odločila to naredit malce prej. Prva supercelica je definitvno imela potencial. Zelo se je matrala, a ji ni zneslo. Nič hudega, ga ujemamo naslednjič, ko bo CAPE še kakih 1000J/kg višji... Bili smo zelo blizu.
Naj omenim še, da so vse fotografije plod skupnega dela, sploh brez Juretove odlične vožnje in odločanja ne bi imeli nič. ;)
Lp!
29 May, 2009
26 May, 2009
25. maj - Ljubljanska supercelica
Supercelica, ki je presenetila vse. Toča s premerom 7cm, močan veter in pa neverjetna struktura. Jaz sem jo na žalost (na srečo?) opazoval iz velike oddaljenosti, spremljal sem jo vse od LJ pa potem do Novega mesta, ko se je že "posušila". Bilo je prvič, da sem videl inflow na 60km oddaljeni nevihti... Pošastno. Posnel sem tudi nekaj fantastičnih animacij, a imam težave, tako da jih objavim v naslednjih dneh. ;) Keep checking...